Size bir telefon kadar yakınız.
+90 216 312 22 05
Dil Seçin
trende
Dil Seçin
trende

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Mermer ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

sıkça sorulan sorular

Mermer tezgâha sıcak tava/tencere koyabilir miyim? 

Mermer, yapısı gereği ısıya dayanıklıdır. Uzun süreli olmamak kaydıyla üzerine sıcak tava/tencere koyulması bir problem yaratmaz. Ancak çok sıcak yüzeylerin mermere koyulması, termal şok yaratıp çatlaklara sebep verebileceğinden tavsiye edilmez.

Mermer nasıl temizlenir? 

Mermer temizliği söz konusu olduğunda ne yapılacağı kadar ne yapılmayacağı da önem taşır. Standart ev temizlik ürünlerini kullanmamaya dikkat edin, çünkü bu ürünlerde mermere zarar verebilecek asit ve kimyasallar bulunabilir. Mermer yüzeylere özel temizlik ürünlerini tercih etmek önemlidir.

Mermer neden aşınır? 

Mermer, asidik yapıya sahip maddelere belli bir süre maruz kaldığında aşınabilir. Özellikle mutfak tezgâhı olarak kullanılan mermerler için bu bir problem olabilir. Limon suyu, sirke, şarap gibi malzemeler, asidik yapılarının etkisiyle mermerde lekelenmeye sebep olabilir.

Mermer neden sararır? 

Mermerin sararmasının en büyük sebeplerinden biri, doğal olarak yapısında bulunan demirin oksitlenmesidir. Mermer, zaman içinde bolca suya ya da çeşitli kimyasalları içeren temizlik ürünlerine maruz kaldığında, yapısında bulunan demir oksitlenir, bu da yüzeyde sararmalara sebebiyet verebilir. Bu sararmalar, mermerde pas lekesi olarak da bilinir.

Sararan mermer nasıl temizlenir? 

Mermerdeki sararmalar (pas lekeleri) temizlemesi en zor lekeler arasındadır. Çözüm olarak bu tip lekeler için özel olarak üretilmiş, asidik olmayan leke çıkarıcılar tercih edilebilir. Buna ek olarak, profesyonel mermer temizleme hizmeti almayı da düşünebilirsiniz.

Mermer kolay çizilir mi? 

Mermer, genel olarak oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olsa da çizilmesi mümkündür. Bu yüzden mutfak tezgâhı gibi yüzeylerde, mermer üzerinde malzeme kesmek tavsiye edilmez.

Mermer, doğal güzellikleri ve dayanıklılığı ile hem tarihsel hem de çağdaş yapıların vazgeçilmez bir malzemesidir. Mermer Hakkında diğer Sitemiz Olan Dofa Mermeri Ziyaret Edebilirsiniz.