Size bir telefon kadar yakınız.
+90 216 312 22 05
Dil Seçin
trende
Dil Seçin
trende

Granit Nerede Bulunur ?

21.02.2024
96 görüntülenme
Granit Nerede Bulunur ?

Granit Nerede Bulunur ?

Granit, doğada oldukça yaygın bir kaya türüdür ve birçok farklı yerde bulunabilir. İşte granitin bulunduğu bazı yerler ve kullanım alanları:

  1. Dağlık Bölgeler: Granit, dağlık bölgelerde sıkça rastlanan bir kaya türüdür. Özellikle yüksek dağ sıralarında, granit kayaçları büyük kitleler halinde bulunur.
  2. Kıtasal Kabuk: Granit, kıtasal kabuğun temel yapı taşlarından biridir. Yeryüzündeki kara parçalarının altında bulunan granit kayaçları, kıtasal kabuğun ana bileşenlerinden biridir.
  3. Yapı Malzemesi: Granit, dayanıklılığı ve estetik görünümü nedeniyle yapı malzemesi olarak kullanılır. Binalarda dış mekan kaplamaları, yer döşemeleri, asansör kenarları, merdivenler ve daha birçok alanda tercih edilir. Ayrıca granit, dekoratif ve zengin görsellik sağlayan şöminelerden, masalara, duvarlardan, banklara kadar birçok yapı elemanında kullanılır.

Granit

 Sert, kristal yapılı minerallerden oluşan tane görünüşlü magmatik felsik müdahaleci bir kaya türüdür. Latince granum kelimesinden türetilen “granit,” tamamen kristalli bir kayanın kaba taneli yapısında bulunan bir terimdir. Plüton içindeki taneler genellikle gözle görülebilir büyüklüktedir. Feldispatın esas mineralleri ortoklas cinsi ile az miktarda plajioklas ve kuvarstır. Ayrıca mikahornblendpiroksen ve turmalinapatitzirkongrenamanyetit gibi mineraller de bulunabilir.

Genellikle “granit” terimi daha geniş bir yelpazede ifade etmek için kullanılır. Granitik terimi ise granit benzeri anlamına gelir ve granit ve benzer dokulara sahip bir grup müdahaleci magmatik kayaya uygulanır. Bu kayalar esas olarak, daha açık renkli mineralleri dağıtan dağınık daha koyu biyotit mika ve amfibol (genellikle hornblende) ile birbirine bağlı, biraz eşdeğer bir feldspat ve kuvars matriksi oluşturan feldispat, kuvars, mika ve amfibol minerallerinden oluşur.

Sonuç Olarak ; 

Bazı bireysel kristaller (fenokristaller) yer kütlesinden daha büyük olabilir ve bu durumda doku porfiritik olarak bilinir. Porfiritik bir dokuya sahip granitik bir kaya, granit porfir olarak adlandırılır. Granitler, mineralojisine bağlı olarak beyaz, pembe veya gri renkte olabilirken, içindeki feldispatların ve diğer minerallerin cins ve miktarına göre turuncu renklerde de görülebilir. Granit, yeryüzünde çok yaygın olarak bulunur ve yollarda parke ve bordür taşı, yapılarda yapı taşı olarak kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.